Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekty Edukacyjne Nadleśnictwa

Na terenie naszego Nadleśnictwa najpopularniejszą formą edukacji leśnej są lekcje w terenie, będące bezpośrednim spotkaniem z przyrodą i leśnikami.

Leśna Ścieżka Edukacyjna przy Gospodarstwie Szkółkarskim w Leśnictwie Swobnica, powstała w 2005 roku, natomiast została zmodernizowana i wydłużona w 2022 roku. Trasa ścieżki zaczyna się przy szkółce leśnej i przebiega przez teren Leśnictwa Swobnica.      Jest to ścieżka piesza o długości ok. 2 km, zwiedzający ma do przejścia ok. 4 km ponieważ nie stanowi ona pętli. Dla grup zorganizowanych od poniedziałku do piątku możliwe jest skorzystanie z „Zielonej Klasy” która znajduje się na terenie szkółki leśnej. Jest to zadaszone miejsce, wyposażone w ławki, mini plac zabaw dla dzieci, jest tam skocznia, tyrolka i twister i miejsce na ognisko. Obiekt wykorzystywany jest jako miejsce do organizacji pogadanek, oraz zakończenie wycieczki po ścieżce.

Ścieżka biegnie przez tereny bogate przyrodniczo i historycznie. Trasa przebiega po części przy jeziorze Górnym o bardzo przejrzystej wodzie, która ma kolor szmaragdowy. Nad jeziorem góruje grodzisko pochodzące z wczesnej epoki żelaza oraz wczesnego średniowiecza. Na trasie przechodzi się przez drewnianą kładkę nad jednym ze źródlisk zasilających wody jeziora. Na trasie ścieżki znajduje się 12 stanowisk tematycznych z tablicami edukacyjnymi.

Swobnica - Zamek joannitów z XIII wieku
Zamek został wzniesiony w II połowie XIV wieku i pełnił funkcję siedziby komandorii. Składał się z prostokątnego domu mieszkalnego oraz potężnej wieży wbudowanej w mury obronne. W połowie XVII w. po wojnie trzydziestoletniej zamek przejęła królowa szwedzka. W 1680 r. zakupiony został przez żonę elektora brandenburskiego Dorotę. Na jej zlecenie zamek zostaje poddany gruntownej
przebudowie i zamienia się w trójskrzydłową barokową rezydencję.