Lista aktualności Lista aktualności

SZKÓŁKARSKIE ŻNIWA …

Wraz z nadejściem wiosny, ruszyły prace na szkółce leśnej w Swobnicy, mające na celu wyjęcie i przygotowanie materiału sadzeniowego do odnowień i zalesień.

Gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne pracownicy szkółki przystępują do wyjmowania sadzonek z ziemi. Sadzonki te wyjmowane są częściowo mechanicznie przy pomocy specjalnego wyorywacza spulchniającego glebę i rozluźniającego sadzonki, poprzez ich wytrząsanie, co ułatwia ich późniejsze ręczne wydobycie.

Po wyjęciu z gleby materiał sadzeniowy podlega tzw. sortowaniu i liczeniu. Podczas tego etapu pracownicy sprawdzają, czy przygotowywane przez nich sadzonki spełniają określone wymagania. W czasie sortowania kontroluje się m.in. czy sadzonki nie są uszkodzone, ich część nadziemna ma odpowiednią wysokość, a system i szyja korzeniowa mają odpowiednią długość i grubość.  

Następnie sadzonki są odpowiednio zabezpieczone przed przesychaniem. Najczęstszym i najprostszym sposobem na zabezpieczenie sadzonek jest tzw. zadołowanie czyli przysypanie korzeni ziemią.

Jednym z ostatnich etapów jest transport sadzonek. Czynności związane
z załadunkiem, przewozem i rozładunkiem podobnie jak poprzednie prace muszą być wykonywane szybko, żeby nie przesuszyć systemu korzeniowego.

Po przewiezieniu i rozładunku sadzonek czekają już tylko na posadzenie.