Wydarzenia Wydarzenia

JAKĄ WYBRAĆ CHOINKĘ…?

Choinka to jeden z ważniejszych bożonarodzeniowy symboli, który już niebawem pojawi się w naszych domach. Naturalna, czy sztuczna? – to pytanie co roku pozostaje niezmienne.

Wiele osób zastanawia się jakie wybrać drzewko, żywe czy sztuczne? Choinka, niegdyś zdobiona świecami, a dzisiaj kolorowymi światełkami, jest symbolem nadziei, życia i światła. Najbardziej magiczne jest właśnie to naturalne drzewko – pachnące, niepowtarzalne, przywołujące prawdziwy klimat świąt i przede wszystkim przyjazne środowisku! To, że jest surowcem odnawialnym znacząco dominuje nad plastikowym drzewkiem, bowiem produkcja sztucznej choinki powoduje zanieczyszczenie środowiska, a jej rozkład trwa kilkaset lat. Dlatego też, dbając o swoje otoczenie i środowisko warto wybrać naturalne drzewko świąteczne.

Czy można kupić choinkę z lasu? Odpowiedz jest jakby oczywista… TAK
Poszukiwanymi gatunkami na bożonarodzeniowe drzewka są głównie jodła i świerk. Tradycyjnie wykorzystywanym gatunkiem na choinkę był świerk. Teraz coraz większą popularność zdobywa jodła - szczególnie kaukaska, ale są też zwolennicy sosny lub pachnącej daglezji. Podkreślić należy, że oferowane do sprzedaży drzewka pochodzą z założonych do tego celu plantacji i nie powoduje to szkód w drzewostanach.

Każdy kupujący od leśnika choinkę otrzymuje dowód sprzedaży, który jest gwarancją legalnego pochodzenia drzewka, pozyskanego w sposób nie zagrażający trwałości polskich lasów. Warto też pamiętać, że naturalną choinkę można po świętach poddać recyklingowi, rozdrabniając drzewko, dzięki czemu wytwarza się naturalny nawóz, który jest idealny dla roślin preferujących kwaśne ph gleby.