Web Content Display Web Content Display

Zagrożenia występujące w lesie

 

Las to dynamiczny ekosystem, w którym mogą wystąpić różne zjawiska, powodujące zagrożenia.

Las to również zakład pracy dla leśników i pracowników leśnych.

 

Potencjalne zagrożenia występujące w lesie

  1. Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
  2. Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. W wielu miejscach występują niebezpieczne, strome zbocza.
  3. Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej, wozy bojowe Straży Pożarnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury.
  4. Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja dłużej trwających prac jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
  5. Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
  6. Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
  7. Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
  8. Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
  9. Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.

 

Zasady bezpiecznego przebywania w lesie

  1. Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
  2. Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
  3. By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
  4. Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu. Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu. (Mapy i foldery Nadleśnictwa Myślibórz w formie papierowej można otrzymać w siedzibie Nadleśnictwa po wcześniejszym kontakcie telefonicznym do wyczerpania zapasów).

Aplikacja mapowa: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl

  1. Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.

 

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją "Co zrobić w lesie, gdy..." wydaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Polecamy ją szczególnie młodszym leśnym turystom.

Zapraszamy do bezpiecznego korzystania z naszych lasów. W przypadku zauważenia zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt (wnyki i sidła kłusowników, pożar lasu i inne) prosimy o pilne powiadomienie Nadleśnictwa Myślibórz lub innych właściwych służb (straż pożarna, policja). Z naszej strony stale monitorujemy stan lasu i dbamy o bieżące usuwanie lub ograniczanie zagrożeń w lesie.

 

Świadomy występujących zagrożeń, w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.

 

 

 

GDZIE ROZPALISZ LEGALNIE OGNISKO W NADLEŚNICTWIE MYŚLIBÓRZ ?

Pożary są bardzo groźne dla lasów, dlatego w Nadleśnictwie Myślibórz znajdziesz tylko kilka miejsc, gdzie rozpalenie legalnego ogniska jest możliwe.

 

Legalnie ognisko można rozpalić :

  • na miejscu biwakowania nad jez. Myśliborskim w pobliżu miejscowości Kruszwin
  • na miejscu biwakowania nad jez. Piaseczno w pobliżu miejscowości Trzebórz
  • na miejscu biwakowania nad jez. Bukówno w pobliżu miejscowości Mielno Pyrzyckie
  • na miejscu odpoczynku przy Leśniczówce Leśnictwa Przydarów
  • na miejscu odpoczynku przy drodze prowadzącej z Lipian do Żelic
  • na miejscu biwakowania przy jez. Chłop
  • na miejscu biwakowania między jez. Chłop i Grochacz
  • na miejscu biwakowania przy jez. Dołgie w kierunku Leśniczówki Leśnictwa Góralice

 

  • Wszystkie ww. miejsca są ogólnodostępne dla społeczeństwa,
  •  w drewno na ognisko zaopatrujemy się we własnym zakresie.

 

Miejsca na ognisko zaznaczone są odpowiednią ikonką: