Lista aktualności Lista aktualności

WSCHODY NA SZKÓŁCE

Nadleśnictwo Myślibórz wysiało 18 maja br. nasiona buka na szkółce leśnej w Swobnicy. Nasiona te zebrano jesienią poprzedniego roku (2019) i po zbiorze przetransportowano do przechowalni w Pniewie (Nadleśnictwo Gryfino), gdzie zostały przechowane i przygotowane do siewu wiosną br. Nadleśnictwo Myślibórz wysiało 355 kg nasion na własne potrzeby oraz 450 kg nasion na potrzeby Nadleśnictwa Gryfino. Łączna powierzchnia siewów nasion buka wyniosła 129,19 arów, na której zostanie wyprodukowane 1,3 mln sadzonek tego szlachetnego i cennego gatunku.

Pierwsze wschody siewek zauważono, mimo niskich temperatur już po 12 dniach od wysiania (najzimniejszy maj od 30 lat J).  Wschody wyglądają na udane, ale trzeba je teraz dopilnować, a mianowicie nie pozwolić na pojawienie się chorób grzybowych (zgorzeli siewek) oraz chwastów.

 

Młode rośliny chronione są również siatkami cieniującymi, które wpływają pozytywnie na rozwój siewek buka stanowiąc ochronę przed ptakami, utratą wilgotności oraz przed mocnym słońcem.

Ponadto wysiano również nasiona takich gatunków jak sosna pospolita, modrzew europejski oraz olsza czarna, wschody pojawiły się po 10 dniach.